2017 

 

Rallylydnad Mockfjärd 26 nov 

Guldstrimman's Diza Li
94 + 100 + 93 poäng i fortsättningsklass
RLD F

Guldstrimman's Esmeralda
96 + 99 + 90 poäng i fortsättningsklass
RLD F
asta_diza

 


DIZA - GULDSTRIMMAN'S DIZA LI  äg. Cecilia Julin
Tävlingslydnad Startklass
Torsby Bhk 22 okt

183 p & titeln LD STARTKLASS

STORT GRATTIS!
diza 

 


ASTA - GULDSTRIMMAN'S ESMERALDA
Tävlingslydnad startklass
Kristinehamn Bhk 8 okt

168 p -Uppflyttning

 


DIZA - GULDSTRIMMAN'S DIZA LI
Tävlingslydnad Startklass

Kil 23 sept - 139 poäng  Godkänt resultat  
Åmål 24 sept - 171,5 poäng Uppflyttningsresultat


AKIRA - GULDSTRIMMAN'S ESTELLE
Tävlingslydnad Startklass

Falun 3 sept - 142 poäng  Godkänt resultat 
Dala Floda 9 sept - 177 poäng  Uppflyttningsresultat


Inoff Utställning Sörmons Hundklubb 9 sept

SALLE - Guldstrimman's Ge Järnet  BIM Valpklass II
JUNO - Guldstrimman's Flisan BIR, BIG 2 Valpklass II
ASTA - Guldstimman's Esmeralda BIM Vuxenkl


Inoff Utställning Munkfors Brukshundklubb 2 sept

TUVA - Guldstrimman's Elvira BIR, BIG 2 Vuxenkl


Rallylydnad Hofors 17 juni 

Akira - Guldstrimman's Estelle äg. Ulrika Wallin
91 poäng & CERT
97 poäng & CERT
SVENSK RALLYLYDNADSCHAMPION!!!

STORT GRATTIS TILL ER!! 
akira_serallych


Sen att uppdatera, så liten sammanfattning av året så här långt,
Stort grattis till er alla!!

Några Guldstrimmor har visat upp sig:

Open Show Örnsköldsvik 18 mars
GULDSTRIMMAN'S FILUREN  "Roffe" äg. Susanne Wallner -  BIS 2 Valp

Goldendagen GRK Västmanland 11 juni 
GULDSTRIMMAN'S FANTASTEN "Rufus" äg. Helene Bottner -  BIS Valp
GULDSTRIMMAN'S DAG OTTO "Lillebror" äg. Marika Larsson -  5:a vuxen kl 


Open Show Leksand 11 juni 
GULDSTRIMMAN'S ESTELLE " Akira" äg. Ulrika Wallin  3:a i Maiden

AKIRA - RLD N RLD F RLD A GULDSTRIMMAN'S ESTELLE
med ägare Ulrika Wallin
har varit ute och tävlat mästarklass i rallylydnad!

Och det har de gjort fantastiskt bra, några av resultaten:

Torsby 7 maj 76 + 89 poäng
Gävle 21 maj 80 + 94 poäng CERT
Falun 30 maj 89 + 99 poäng CERT
 

 


2016

29 nov
Rallylydnad Mora
Guldstrimman's Estelle "Akira"  Äg. Ulrika Wallin
61 + 59 poäng i avancerad klass


19 nov  SSRK ÅRE
Domare: Pia Itkonen
Guldstrimman's Estelle "Akira"  Äg. Ulrika Wallin
Very good  Ukl

20 nov  SSRK ÅRE
Domare: Ragnhild Ulin
Guldstrimman's Estelle "Akira"  Äg. Ulrika Wallin
Excellent Ukl

 


13 nov  SSRK Rättvik
Domare: Bjarne Sörensen
Guldstrimman's Esmeralda "Asta"
Very Good 3:a Ukk


 

Rallylydnad, Falu BK  2 okt
Guldstrimman's Estelle "Akira"  Äg. Ulrika Wallin
81 + 80 poäng i avancerad klass

och därmed titeln RLD A!
GRATTIS!!!
akirarRLDA


 Rallylydnad, Munkfors Bhk  25 sept
Guldstrimman's Ballerina "Cindy"  Äg. Carina Broquist
91 + 77 poäng i nybörjarklassen
och därmed titeln RLD N!
GRATTIS!!!



Rallylydnad Edsbyn 20 aug

AKIRA, Guldstrimman's Estelle - 83 + 89 p i fortsättningsklassen
och titeln RLD F!!
STORT GRATTIS TILL ER!!


Rallylydnad Idre 29 juli
AKIRA , Guldstrimman's Estelle -  93 poäng i fortsättningsklass  Ägare: Ulrika Wallin 


Rallylydnad  Karlstad Bhk 13 maj

SE VCH Guldstrimman's Diza Li - 89 poäng i nybörjarklass och RLD N!  Ägare: Cecilia Julin


Rallylydnad  Torsby Bhk 8 maj

Guldstrimman's Cajsa Cavat "Cajsa" - 80 poäng i nyb.klass och RLD N
Guldstrimman's Esmeralda "Asta" - 68 + 89 poäng i nyb.klass och RLD N
Guldstrimman's Ballerina "Cindy" - 48 + 78 poäng i nyb.klass  Ägare: Carina Broquist

Guldstrimman's Estelle "Akira" - 73 + 84 poäng i nyb.klass och RLD N  Ägare: Ulrika Wallin


 
8 mars
Guldstrimman's Diza Li och Guldstrimman's Esmeralda 
Ögonlysta Ua!

 


5 mars
Officiell Rallylydnadstävling, Mockfjärd

Nybörjarklass
Asta 96 + 78 poäng
Cajsa 90 + 86 poäng
Diza 85 + 93 poäng
Akira 53 + 71 poäng

 


27 februari
Inoff utställning och officiell tävlingslydnad
Degerfors Bhk

DIZA, Guldstrimman's Diza Li 1:a pris167 p Lkl 1
ELSA, Guldstimman's Barbarella 3:e pris 113,5 p Lkl 1
ASTA, Guldstrimman's Esmeralda oplac valpklass II
TUVA, Guldstrimman's Elvira oplac valpklass II


24 januari
Utställning SSRK Kumla
Domare: Torunn Sörbye

ELSA, Guldstrimman's Barbarella Excellent Ökl
DIZA, Guldstrimman's Diza Li Good Ökl


 

2015
 

8 November
SSRK Rättvik
Domare: Tina Angrell
Elsa, Guldstrimman's Barbarella - Excellent Ökl
Ludde, Guldstrimman's Calypso - Very Good Ökl

Asta, Guldstrimman's Esmeralda opl Valpkl
Svea, Guldstrimman's Esterella opl Valpkl
Akira, Guldstrimman's Estelle opl Valpkl


 

27 Okt
"Elsa"  RLD N RLD F RLD A RLD M Guldstrimman's Barbarella
Lkl 1 158.5 p
 


25 Okt
Diza har tillsammans med sin matte Cicci tagit Svenskt Viltspårschampionat!!!
 SE VCH GULDSTRIMMAN'S DIZA LI
GRATTIS!!


 22 Okt
"Cindy" Guldstrimman's Ballerina
Godkänt Anlagsprov Viltspår


11 Okt 
"Diza" Guldstrimman's Diza Li
1:a öppenklass viltspår


30 Sept
"Diza" Guldstrimman's Diza Li
1:a öppenklass viltspår!!


 13 sept
SKK Högbo
"Akira" Guldstrimman's Estelle 4:a valpklass II


 12 sept
Inofficiell utställning Sörmons Hundklubb
Domare: Magnus Boström
"Asta" Guldstrimman's Esmeralda Hp BIR BIG 1 Valpkl II
"Svea" Guldstrimman's Esterella 2:a med Hp Valpkl II
"Diza" Guldstrimman's Diza Li Hp BIR BIG 3 vuxenkl
"Millie" Guldstrimman's Dee De 2:a med Hp Vuxenkl
Svea med lillmatte Ella 1:a i juniorhandling!


8 aug

GRATTIS!!!
"Lillebror" med ägare Marika som tagit
Svenskt Viltspårschampionat!!

♦♦ SE VCH GULDSTRIMMAN'S DAG OTTO ♦♦


5 juli
GRK Open Show Säffle
Domare: Annika Thunfors

"CAJSA" Guldstrimman's Cajsa Cavat - oplac Mid limit
"DIZA" Guldstrimman's Diza Li - 2:a Spec Yearling, oplac Maiden
"LILLEBROR" Guldstrimman's Dag Otto - 2:a Spec yearling, oplac Maiden


4 juli
SSRK SUNNE
Domare: Torbjörn Skaar

"CAJSA" Guldstrimman's Cajsa Cavat - Excellent 4:a Ökk CK
"DIZA" Guldstrimman's Diza Li - Very Good Ukl
"LILLEBROR" Guldstrimman's Dag Otto - Very Good 4:a Ukk
 


17 juni
Guldstrimman's Dona Tello
Hd B & Ed 1

16 juni
Guldstrimman's Caramell "Molly"
Hd A & Ed ua!!!!


 30 maj
Rallylydnad Karlstad Brukshundsklubb
ELSA fick sitt tredje godkända resultat, 82 poäng i mästarklassen
och är nu Rallylydnadsmästare!
RLD N RLD F RLD A RLD M Guldstrimman's Barbarella!!!
elsa_rallymastare

 


2 maj

Valparna är leveransklara och börjar flytta hemifrån!
Kvar blir Asta - Guldstrimman's Esmeralda!


 21 april
Lillebror - Guldstrimman's Dag Otto
1:a öppen klass Viltspår!
GRATTIS!!!



7 mars
Nu har Elsa & Eros valpar kommit!
Åtta underbara valpar, tre hanar och fem tikar!!!

 



3 januari
Elsa är parad med Eros! Nu håller vi tummarna!!

 


2014

 
8 dec
Guldstrimman's Diza Li ögonlyst ua!!
Guldstrimman's Barbarella ögonlyst ua!!


 

10 nov
Guldstrimman's Diza Li är röntgad!
Hd A & Ed Ua!!!

 


12 okt
Rallylydnad, Eds Brukshundklubb
Elsa - Guldstrimman's Barbarella
Mästarklass 95 poäng!!


30 sept
Millie - Guldstrimman's Dee De
HD A och ED ua!!!
 


6-7 sept
GRK Västmanland DM
Utställning - Lydnad - Jakt
"Lillebror" Guldstrimman's Dag Otto
Bästa hanvalp utställning
4:e bästa valp Totalt!!
GRATTIS!!

 


5 sept
Rallylydnad
Svenska australian shepherdklubben, Mellerud

"Elsa" Guldstrimman's Barbarella
90 p i avancerad klass och 
 Titeln RLD A!! 

 


30 aug
Rallylydnad Karlstad BK
Elsa - Guldstrimman's Barbarella
Avancerad klass 82 + 87 poäng!!

 


27 aug

"Lillebror" - Guldstrimman's Dag Otto 
Godkänt Anlagsprov i viltspår!!!
Grattis till ägare Marika Larsson m. familj!
lillebror_anlagsprov

 



6 juli
GRK Open Show Säffle
Domare: Ulla Hägglund

Elsa - Guldstrimman's Barbarella 1:a med Hp i Special Yearling + 2:a med Hp i Maiden
Cajsa - Guldstrimman's Cajsa Cavat oplac i Junior II
Millie - Guldstrimman's Dee De, 4:a i Junior I
Puh - Guldstrimman's Dona tello 3:a i Junior I

 


5 juli
SSRK Sunne
Domare: Ljiljana Bedrica

Cajsa - Guldstrimman's Cajsa Cavat, Excellent 4:a Junkk
Elsa - Guldstrimmans Barbarella, Excellent 1:a Ukk


4 juli

Bosse - Guldstrimman's Cassanova
Hd A och ED ua!
Tassa - Guldstrimman's Carmencita
Hd A och Ed 1!


14 juni
SKK Avesta
Domare: Michael Forte

Guldstrimman's Calypso "Ludde", Excellent 2.a Junkk


24 maj
Rallylydnad Kristinehamns Brukshundklubb
Domare: Ulrica Åström
Elsa - Guldstrimman's Barbarella, Fortsättningsklassen 85 p + 73 p
En ny titel - RLD F!!
 


 17 maj

Rallylydnad Forshaga Brukshundklubb
Domare: Katrin Thors

Elsa - Guldstrimman's Barbarella, Fortsättningsklass 94 p 


 11 maj

SKK Lidköping
Domare: Liz-Beth Liljeqvist
ELSA - Guldstrimman's Barbarella  Excellent 2:a Ukk


 26 april
Inoff Rallylydnadstävling, Sörmons Hundklubb
Domare: Jana Himmel

Elsa - Guldstrimman's Barbarella  Fortsättningsklass 88 p


20 april
SSRK Forshaga
Domare: Bertil Lundgren

ELSA - Guldstrimman's Barbarella  Excellent 2:a Ukk
CAJSA - Guldstrimman's Cajsa Cavat  Excellent Junkl


 

2 april
CAJSA - Guldstrimman's Cajsa Cavat Hd A & Ed ua!!!
VIGGO - Guldstrimman's Ceasar Hd A & Ed ua/1!


24 mars
Guldstrimman's Cajsa Cavat ögonlyst ua!
Guldstrimman's Cornelis ögonlyst ua!
Guldstrimman's Ceasar ögonlyst ua!


15 mars
Inofficiell utställning, Karlskoga
Domare: Maritha Östlund Holmsten

Guldstrimman's Cajsa Cavat 2:a valpkl
Guldstrimman's  Dee De 4:a valpkl
Guldstrimman's Diza Li 5:a valpkl
Guldstrimman's Dag Otto 1:a Hp BIM valpkl
Guldstrimman's Dona Tello 2:a valpkl
Guldstrimman's Barbarella 3:a Hp vuxenkl
Guldstrimman's Ballerina opl. vuxenkl 


22 februari
Rallylydnadstävling, Karlskoga
Domare: Madeleine Svensson

ELSA - Guldstrimman's Barbarella
Nybörjarklass 95 poäng och titeln RLD N!!!


1 februari
Rallylydnadstävling, Rättvik - dubbeltävling
Domare: Jana Himmel

"Elsa" Guldstrimman's Barbarella
Nybörjarklass 89 poäng
Nybörjarklass 93 poäng



GOD FORTSÄTTNING!


2013

29 dec
Inofficiell Rallylydnadstävling, Karlskoga 
"Elsa" Guldstrimman's Barbarella  92 p nybörjarklass


17 nov
4H-gården Karlstad, Inofficiell utställning
Domare: Carina Arvidsson
"Cajsa" - Guldstrimman's Cajsa Cavat Hp 2:a Valpkl


26 okt
SSRK Mjölby
Domare: Christina Daniels
"Elsa" - Guldstrimman's Barbarella Excellent Junkl


5 okt
Elsa - Guldstrimman's Barbarella Godkänt Anlagsklass viltspår!


2 okt
Sigge - Guldstrimman's Benjamin Hd A, Ed ua!!! (äg. Inger Forselius)


18 sept
Glädjande röntgensvar!
Elsa - Guldstrimman's Barbarella Hd A, Ed ua
Cindy - Guldstrimman's Ballerina Hd A, Ed ua (äg. Carina Broqvist)
Cross - Guldstrimman's Amadeus Hd B, Ed ua (äg. Ewa Andersson)


12 sept
Valpkull född!!!
Fem hanar & fyra tikar!


8 sept
Munkfors Brukshundklubb,  inofficiell utställning
Domare: Marit Söderqvist
"Cajsa"- Guldstrimman's Cajsa Cavat 3:a Hp Valpkl 1
"Tassa"- Guldstrimman's Carmencita 2:a Hp Valpkl 1 (äg. Johanna Westring)
"Viggo"- Guldstrimman's Ceasar 2:a Valpkl 1 (äg. Viktoria Jansson)


7 sept
Kennelträff på Hagudden!
TACK alla ni som kom!!


12 aug
Ebba har varit på ultraljud, hon väntar valpar!!!


28 juli
SKK Ransäter
Domare: Nina Lönner Andersson
Elsa - Guldstrimman's Barbarella Excellent 1:a Junkk


13 juli
Guldstrimman's Antonia "Ebba" är parad med Kolbäckens Jägermeister "Nimbus"!
Nu håller vi tummarna för att det blir valpar!!!


7 juli
GRK Open Show Säffle
Domare: Kerstin Eklund

Elsa - Guldstrimman's Barbarella 1:a med Hp Jun I, 3:a bästa tikvalp
Cindy - Guldstrimman's Ballerina (äg. Carina Broqvist) 2:a Jun I


6 juli
SSRK Sunne
Domare: Lena Stålhandske

Elsa - Guldstrimman's Barbarella Exellent 4:a Junkk
Ebba - Guldstrimman's Antonia (äg. Helena Karlsson) Very Good


27 juni
Fått glädjande provsvar!!
GR_PRA2 Normal på
"Ida"- Goldwork Carnation & "Kieron"- Kieran of the Hellicious Acres


16 juni
SSRK Gränna
Domare: Kaj Falk Andreasen

Elsa - Guldstrimman's Barbarella Excellent 4:a Junkk
Ebba - Guldstrimman's Antonia (äg. Helena Karlsson) Excellent Ökl


6 juni
Filipstad Brukshundsklubb, inofficiell utställning
Domare: Carina Arvidsson

Elsa - Guldstrimman's Barbarella HP BIR BIG 4 vuxenkl
Cindy - Guldstrimman's Ballerina 3:a vuxenkl (äg Carina Broqvist)


25 mars
Alla valpar har nu flyttat till sina nya familjer!
Kvar hos oss blir Guldstrimman's Cajsa Cavat!


24 mars
Stina har flyttat till sin nya familj i Arvika


23 mars
Ida's valpkull född!!
Fyra hanar & tre tikar!


18 feb
Ida har varit på ultraljud som visade att det fanns valpar därinne!!!



3 feb
Karlskoga Brukshundklubb, inofficiell utställning
Domare: Marit Söderqvist

"Elsa" - Guldstrimman's Barbarella 2:a med HP, valpklass 2


2 jan
Varit och ögonlyst med resultatet ua!
Goldwork Carnation, Guldstrimman's Asterix & Guldstrimman's Antonia



2012

1 dec
 Arvika Brukshundklubb, Inoff utställning
Domare: Sinnika Thåg

"Elsa" - Guldstrimman's Barbarella BIR, BIG, BIS 4 Valpklass 1
"Sindy" - Guldstrimman's Ballerina (äg. Carina Broqvist) 2:a HP Valpklass 1


24 nov
"Ebba" - Guldstrimman's Antonia
SVENSK VILTSPÅRSCHAMPION!!!
Stort grattis till Olof & Helena!


3 nov
"Ebba" - Guldstrimman's Antonia
1:a öppenklass viltspår


27 sept
"Billy" - Guldstrimman's Asterix
Hd B och Ed ua!!!


21 sept
G. Benjamin & G. Ballerina har flyttat till sina nya hem!
Kvar hos oss är "Elsa" - G. Barbarella!!


1 sept
Guldstrimman's Antonia Hd B och Ed ua!!!
Guldstrimman's Anastasia Hd A och Ed 3/ua


25 juli
Valpar födda i dag!
efter
"Ida" SE VCH Goldwork Carnation & "Frodo" Lessieanne's Chester
En hane och två tikar!


21 juni
"Ebba" Guldstrimman's Antonia godkänt anlagsklass i viltspår!
Grattis Olof & Helena!


20 juni
Ida har varit på ultraljud och är konstaterad dräktig!!!


12 maj
Kristinehamn Brukshundsklubb, Inofficiell utställning
Domare: Johan Andersson

 "Billy" - Guldstrimman's Asterix  HP BIR vuxenklass
"Stina" - Guldstrimman's Anastasia  HP BIM vuxenklass
"
Cross" - Guldstrimman's Amadeus (äg Ewa Andersson) HP vuxenklass


22 april
SSRK Forshaga
Domare: Martin Johansson

 
"Stina" - Guldstrimman's Anastasia Very Good Junkl
"Ida" - SE VCH Goldwork Carnation Very Good Ökl


26 februari
4H-gården Karlstad, Inofficiell utställning
Domare: Rigmor Wahlgren

"Stina" - Guldstrimman's Anastasia 2:aHp Junkl, 3:e bästa tik
"Billy" - Guldstrimman's Asterix 3:a HP Junkl
"
Cross" - Guldstrimman's Amadeus (äg Ewa Andersson), 2:a HP Junkl, 4:e bästa hane
"
Ebba" - Guldstrimman's Antonia (äg Helena Karlsson) 3:a Hp Junkl, 4:e bästa tik


22 januari
 SSRK Kungsör
Domare: Turid Helene Stamnes

"Stina" - Guldstrimman's Anastasia, Exellent 3:a junkk
"Billy" - Guldstrimman's Asterix, Very Good junkl


2 januari
Ida och Kieron är ögonlysta ua.


1 januari
Nytt år, nya möjligheter!
God fortsättning!


2011

29 oktober
Karlstad Brukshundklubb, Inofficiell utställning
Domare: Sinnika Thåg

Stina - Guldstrimman's Anastasia, HP valpkl, BIM
Billy - Guldstrimman's Asterix, HP Valpkl 2:a valpkk


25 september
Lindesberg Brukshundklubb, inofficiell utställning
Domare: Eva Haag

Billy - Guldstrimman's Asterix, BIR, BIG 3 Valpkl
Stina - Guldstrimman's Anastasia, HP valpkl, delad2:a plats valpkk
Freja - Guldstrimman's Adelina (äg Angelica Rubin) HP valpkl, delad 2:a plats valpkk


18 september
Kils Brukshundklubb, inofficiell utställning
Domare: Stefan Precenth

Stina - Guldstrimman's Anastasia, BIR,  BIS 2 Valpkl  I
Billy - Guldstimman's Asterix, BIM Valpkl I
Ebba - Guldstrimman's Antonia, 2:a med HP Valpkl I
Kieran of the Hellacious Acres BIR, BIG R


10 september
Kristinehamns Brukshundklubb, inofficiell utställning

Ebba - Guldstrimman's Antonia (äg Helena Karlsson) 2:a med Hp Valpkl I


3 september
Karlskoga Brukshundklubb, inofficiell utställning
Domare: Elisabeth Spillman

Billy - Guldstrimman's Asterix, HP BIM Valp I
Stina - Guldstrimman's Anastasia, 2:a med HP, Valp I
Kieran of the Hellacious Acres BIM
Cross - Guldstrimman's Amadeus (äg Ewa Andersson), 2:a med HP Valp I


27 augusti
Goldendagen i Åmål
Domare: Ing-Marie Byberg Svensson

Debut i utställningsringen för våra valpar!
Billy - Guldstrimman's Asterix, 3:a med HP Valpkl
Stina - Guldstrimman's Anastasia, 4:a med HP valpkl


5 juni
Lycka till alla valpköpare med era nya familjemedlemmar!
Kvar hos oss blir Guldstrimman's Anastasia "Stina" & Guldstrimman's  Asterix "Billy"


28 mars
Valpkull född efter Ida (Goldwork Carnation) och Kieron (Kieran of the Hellacious Acres)
Fyra hanar och fem tikar!